Rozprawka problemowa antygona

Pobierz

0 głosów.. Rozprawka to dłuższa forma wypowiedzi, w której piszący najpierw przedstawia własne stanowisko w określonej kwestii (zawartej w temacie rozprawki), a następnie uzasadnia swoje zdanie, wykorzystując zgromadzone argumenty poparte konkretnymi przykładami.. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budziPrzydatność 65% Antygona i Kreon to postacie tragiczne - rozprawka.. Pierwszym argumentem, którym się posłużę, jest to,że Antygona kierowała się sercem.. Chowając go jednak wchodzi w konflikt z prawem, gdyż Kreon zabronił pod karą śmierci .Antygona Sofoklesa).. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Racje Antygony.. - Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. 8,348 wizyt.. c) Zaznacz w temacie słowa kluczowe.Schemat planu rozprawki Temat rozprawki 1.. Problem wolności człowieka staje się w związku z tym naczelnym tematem rozważań filozofii i literatury.. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Nie poddała się pomimo przeciwności losu..

Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ?

Tytułową bohaterką jest Antygona, która kierując .Racje Antygony - Prawa boskie są ważniejsze niż prawa stanowione przez człowieka.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. - Należy postępować zgodnie z własnym sumieniem.. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Byłoby też bardzo dobrze, gdyby była intrygująca.. Aby zrozumieć determinację i upór dziewczyny, trzeba znać podstawowe wiadomości na temat wiary starożytnych Greków w życie pośmiertne.Rozprawka - przydatne zwroty We wstępie rozprawki możesz użyć sformułowań: Jeżeli prócz postawienia tezy serwujemy czytelnikowi wstęp, ogólne rozważania na jakiś temat, pomocne będą sformułowania: - Celem moich rozważań jest… - Postaram się przedstawić swoje refleksje na temat… - Problem, o którym chcę pisać…Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018 Małgorzata Mrowiec 20.11.2018 Zobacz galerię (4 zdjęcia)Antygony, która zaimponowała mi swoją godną postawą.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań Prosze pilne potrzebuje na poniedziałek ..

Ale to nie wszystko - aby rozprawka była wysoko oceniona przez egzaminatora, powinna przykuwać uwagę, być czytelnie sformułowana.

W zależności od tego, jak sformułowany jest temat rozprawki, rozróżnia się:Musimy być absolutnie pewni tego, że nasza teza w rozprawce ma poparcie w faktach.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra .Rozprawka - materiały pomocnicze do pisania rozprawki przygotowane przez Katarzyn ę Buchman Rozprawka - podstawowe pojęcia 1. rozprawka - forma wypowiedzi pisemnej, w której pisz ący prezentuje własne stanowisko wobec okre ślonego zagadnienia i uzasadnia je 2.Polski - Antygona(rozprawka) Thread starter DarkAngel_ Rozpoczęty 24 Luty 2007; Status .. Wątpie zeby znalazłaby sie jakaś dobra osoba, która napisze ci tą rozprawkę Ja moge Cię tylko nakierować Znajdź w necie charakterystyke Antygony i spróbuj cos sama sklecićMakbet jako władca i tyran - rozprawka.. Niestety, jej postawa, według Kreona, zasłużyła jedynie na śmierć.. - Obowiązkiem krewnych jest pogrzebanie zmarłych ze swojej rodziny.. Wstęp a.. Wybierała pomiędzy podporządkowaniem się rozkazom króla zabraniającym chować jej brata, a pochowaniem go według praw Boskich tym samym wypisując na siebie karę śmierci.Rozprawka - Antygona.. Antygonie zależało tylko na obronie godności człowieka, chciała zapewnić swojemu bratu pochówek..

Nie wszyscy z jej otoczenia potrafili sprzeciwić się władzy Kreona, jednakże ...Czym jest godność człowieka.rozprawka na podstawie Antygony Sofoklesa.

Poradnik dla każdego maturzysty.Etapy pracy nad rozprawką 1.. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Śmieć, na którą z pewnością nie zasłużyła.Antygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. Jeśli nie znasz znaczenia danego wyrazu, skorzystaj z dostępnego na egzaminie słownika.. W tej kwestii pojawiają się dwa zasadnicze stanowiska.Kreon czy Antygona?. Antygoną kierowały: miłość do brata, rodzinna solidarność, poczucie obowiązku wobec zmarłego, posłuszeństwo prawom boskim.. Na przykładzie sformułowanych do ćwiczeń tematów przeanalizuj przykładowe rozprawki..

To celowy zabieg, ponieważ na ...Rozprawka maturalna problemowa to nowy typ pracy pisemnej obowiązujący podczas matury piemnej z języka polskiego od 2015 roku.

Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb.. Mity w pewien sposób ukształtowały naszą tożsamość kulturową, odwołania do nich, częste np. w twórczości Zbigniewa Herberta, są znakiem przynależności do tej kultury.Prosze pilne !. Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2009-10-09 15:25:22Zobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?rozprawka - Antygona ginie, ale klęske ponosi Kreon - rozwiązanie zadania .. w formie rozprawki ustosunkuj sie do stwierdzenia ''Antygona ginie, ale klęske ponosi Kreon'' kasiam15; 24.10.2010 W tragedii Sofoklesa "Antygona", został przedstawiony konflikt między sprzecznymi racjami.. Antygona stanęła przed bardzo trudnym wyborem natury moralnej, a dokładnie przed wyborem "złego" lub "gorszego".. b) Sprawdź, czy rozumiesz pojęcia użyte w poleceniu.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju.. Każdy człowiek pragnie być wolny, sam decydować o sobie, kształtować własną osobowość.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada .W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na dotkliwą karę.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Nie tylko był on godnym pogardy uzurpatorem, ale także żądnym krwi .Kompozycja rozprawki .. Krok pierwszy - analiza tematu a) Przeczytaj uważnie temat rozprawki i podkreśl problem do rozważenia.. Mity stały się skarbcem motywów wykorzystywanych przez literaturę na różne sposoby.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. Rozprawka z Antygony !. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Tytułowy bohater tragedii Williama Szekspira przejął władzę, bezlitośnie mordując prawowitego króla..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt