Dlaczego rosół po burzy się psuje

Pobierz

Ozon jest bardzo silnym utleniaczem, który może powodować psucie się niektórych artykułów spożywczych jak mleko.. Autor: crisen Data: 2009-05-15 20:55:25 Zawsze gotuję rosół w sobotę przed południem ./ uwielbiamy rosół i dlatego jemy go i w sobotę i w niedzielę/właśnie mam zostawione poza lodówką żeby się zrobiło kwaśne na koktajl (może jak będzie burza to go będę mieć szybciej :P :P ) a w lodówce też już skwaśniało, stojąc kilka dni otwarte co ciekawe to mleko się nie psuje tylko robi się bardzo dobre kwaśne mlekoŻeby rosół nie zepsuł się do następnego dnia bez lodówki .. Jej awaria oznacza poważne problemy z działaniem spryskiwaczy, albo całkowitą niemożność ich uruchomienia.. Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że burza powoduje psucie się potraw.Dlaczego rosół mi się zepsuł?. Najczęściej spotykane wyjaśnienia to: powietrze naelektryzowane po uderzeniu pioruna powoduje, że z gotowanych akurat warzyw wydziela się więcej kwasów,Dlaczego produkty psują się podczas burzy?. Kompresor zawieszenia pneumatycznego (każdy) został zaprojektowany do krótkotrwałej pracy.. Podstawą dobrego, aromatycznego i esencjonalnego rosołu jest mięso, bez niego nawet najlepsze warzywa nie będą w stanie nadać wywarowi odpowiedniego smaku.Rosół w burzę się psuje, a mleko kwaśnieje?. Rosół kiśnie szybko, a cebula i por przyspieszają ten proces..

Czemu rosół mi się psuje?

- No wściec się można, już kolejny raz, a stał normalnie w lodówce.. Rosół kwaśnieje przez naelektryzowane sferyNajważniejszymi metodami fizycznymi powodującymi taki rozpad są m.in.: ogrzewanie (wzrost temperatury przed burzą), działanie promieniowaniem jonizującym lub działanie ultradźwiękami ( i jedno i drugie powstaje w przypadku wyładowań) mysle ze podobnie moze byc z rosolem, czy pomidorowka, ktora przeciez robiona jest na rosole pozdr tomekZjawisko obniżenia ciśnienia rzeczywiście zachodzi podczas burzy, jednak wielu fizyków twierdzi, że zmiana jest tak niewielka, że nie powinna mieć wpływu na gotowanie.. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ często przyczyniały się do pożarów.W internecie można czasem trafić na inne teorie tłumaczące, czemu rosół i mleko w burzę szybciej się psują.. Zawsze na drugi dzień, co mogę robić.Rosół kwaśnieje przez bakterie Naukowcy udowodnili, że podczas burzy wzrasta liczba bakterii odpowiedzialnych za rozkład żywności.. Ich zdaniem psująca się pogoda psuje też produkty .Rosół z kurczaka - przepis.. Nie było burzy, ale temat jest ciekawy.W trakcie imprezy mój partner stwierdził, ze jest bardzo głodny i pytał się czy mam ten rosół.. Ja nie byłam za bardzo głodna.. Każdemu nalał aż po sama górę misek.. freepik Moja babcia z zasady wyjmowała zawsze wszystkie warzywa, ponieważ według niej zmieniały smak rosołu, a przecież gotowała taki, by był doskonały, wiec taki miał pozostać.Podobno najbardziej narażony jest rosół, a mleka nie należy pić, ponieważ ulega fermentacji..

W niektórych garnkach zupa po prostu często się psuje.

Nawet po kilkunastu godzinach mimo prawidłowego przechowywania może się zepsuć.. Takie zjawiska atmosferyczne wzbudzały wówczas ogromny niepokój i były bardzo tajemnicze.. Jedni twierdzą, że to tylko pochodzące z wierzeń ludowych przesądy.. I. mogą mieć rację !. xD A tak na poważnie podczas burzy ciśnienie spada i powietrze się rozrzedza, gdy potem następuje nagły skok ciśnienia to wtedy automatycznie dostaje się powietrze do kartonu z mlekiem, do słoika z kompotem (ze względu na to, że nie zawszę następuje nagły skok ciśnienia po burzy, to nie zawszę te napoje kisną), a z powietrzem dostają się różne bakterie czy inne świństwa i to dlatego fermentuje.Wg mnie przyczyną mogły być: 1. mocno nawożone warzywa (zwłaszcza młoda marchew), 2. dodanie natki pietruszki, 3. pozostawienie zupy w garnku, w którym się gotowała, 4. powolne studzenie zupy (ciepła noc, albo upał w dzień), 5. zjawiska atmosferyczne (burza).. Po powrocie do domu stwierdził ze pomoże mi z tym rosołem.. Nie jest on w żaden sposób chłodzony ani dodatkowo smarowany, co mogłoby zniwelować powstające przeciążenia i wysoką temperaturę.Lub zaloguj się za pomocą jednego ze swoich kont.. Zarejestruj się .. (zasadniczo zwłoki po grzmieniu, nie nadają się zbytnio na publiczny widok)..

Słyszeliście, że podczas burzy rosół się psuje, a mleko kwaśnieje?

To możliwe - ale z powodu innego, niż myślicie.. xD Wpadłem na burzowe-psucie się produktów bo odgrzałem rosół, a to kwach jak cholera.. "Nasze babcie często mawiały, żeby nie zostawiać mleka, rosołu lub innego łatwo psującego się jedzenia na wierzchu w czasie burzy.. Jeśli gotujesz rosół w dużym garnku, który chcesz podać również na drugi dzień i nie zmieści się do lodówki, podłóż łyżkę pod garnek .. masz pewność, że nic się nie stanie :)Po burzy, która jest naturalnym jonizatorem, w powietrzu pojawiają się jony ujemne, które neutralizują te dodatnie.. Powszechne przekonanie o tym, że burza przyczynia się do tego, iż mleko kwaśnieje, a rosół się psuje, wynika najpewniej jeszcze z dawnych czasów.. Rosół czy mleko bynajmniej nie boją się grzmotów i błysków.. Więc uczucie wytchnienia i orzeźwienia spowodowane jest nie tylko tym, że panujący upał został tymczasowo "złagodzony".Burza i zepsuty rosół czyli przesądy dotyczące burz!. Po podaniu rosołu jego siostra zapytała "yyy ale czemu ja mam tak mało makaronu?. Nie wpływają na to też ani wyładowania elektryczne, ani ciśnienie, ani stężenie ozonu w.Czy rosół i mleko psują się podczas burzy?. Być może słyszeliście jednak z ust cioci czy babci, że one same, własnym doświadczeniem, mogą potwierdzić, że przesąd się sprawdza..

Zobacz wideo Jak uratować zbyt tłusty rosół?Przyczyną jest cebula i por.

No to jest teoria tylkoBy dłużej był swierzy zaraz po ugotowaniu przecedzam rosół bo teściowa mi powiedziała, ze jak sa w nim warzywa to szybciej się psuje.. Inni zaś przekonują, że sami zaobserwowali takie zjawiska.. Wyłączone wszystkie elektroniczne urządzenia, na parapetach gromnice, rosół się psuje, mleko kwaśnieje, a psi ogon ściąga pioruny.. Zanim rozpoczniesz przygotowywanie zupy, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów.. Jedni mówią, że to przesąd i trzeba to włożyć między bajki, inni zaś zarzekają się, że sami to zauważyli.. To właśnie dlatego gotowany wówczas rosół tak szybko się psuje i jest niezdatny do spożycia.Rosół kwaśnieje przez bakterie Naukowcy udowodnili, że podczas burzy wzrasta liczba bakterii odpowiedzialnych za rozkład żywności.. Co jest powodem awarii pompki spryskiwacza?. Czy znasz te i inne burzowe przesądy?Rosół w burzę się psuje, a mleko kwaśnieje - prawda czy mit?. Pompka elektryczna to centralny element układu spryskiwaczy szyb, a w niektórych autach, także reflektorów ksenonowych.. Nie ma żadnych naukowych wyjaśnień i dowodów na to, że burza powoduje psucie się potraw.. Pojedyncza cząsteczka tlenu łączy się z tymi, które sie nie rozpadły tworząc ozon ( O3 ).. Nasze babcie przestrzegały, żeby nie gotować rosołu, gdy nadchodzi burza i żeby nie pić mleka zaraz po burzy.Łaaaał, 3 forum i znowu ktoś-imperialistycznę komunistyczno-faszystofskie żydo-krasnale leją do mleka czy rosołu.. Gość gość GościeGeneralnie burza może powodować rozpadanie się cząsteczek tlenu ( O2 ) na pojedyncze - to jonizacja.. Woda i tak osiąga bardzo wysoką temperaturę i obniżenie punktu wrzenia nie powinno mieć tutaj znaczenia.To nie oni, to ozon tak śmierdzi.. To właśnie dlatego gotowany wówczas rosół tak szybko się psuje i jest niezdatny do spożycia.. Sprawdzamy, czy to możliwe.. Mówię ze tak..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt